Paper Lace - And Other Bits of Material / First Edition 2CD
Termék leírás:
1967-ben a közép-angliai Nottinghamben alakult meg a Music Box együttes, amelyhez két évvel később csatlakozott Philip Wright dobos és énekes. A banda ekkor vette fel a Paper Lace (papírcsipke) nevet. Nottingham ugyanis máig híres a csipkéiről, amelyekhez kiváló minőségű speciális papírt használtak alapanyagként.
Az új együttes öt éven át a sok száz hasonló angol zenekar útját járta: fellépések különféle klubokban, olykor pedig valamelyik tévéműsorban.
A fordulat 1974-ben következett be, amikor a Paper Lace megnyerte az Opportunity Knocks tehetségkutató versenyt. A győzelemnek köszönhetően a Mitch Murray-Peter Callander szerző-producer páros gyorsan szerződtette a zenekart, és Billy Don t Be a Hero címmel írtak neki egy dalt. A háboráellenes szerzemény egy fiatal fiúról szól. aki elhagyja a menyasszonyát, hogy a városon átvonuló katonákhoz csatlakozva részt vegyen a polgárháborúban. A lány hiába kérleli, hogy ne legyen hős, ne tegye kockára az életét, inkább vegye őt feleségül, a fiií szándéka megingathatatlan. Billy végül életét veszti a csatában, a csalódott lány pedig eldobja azt a levelet, amely vőlegénye „hősi” haláláról számolt be. Egyes értelmezések szerint a dal a vietnami háborúról szól. valójában azonban az amerikai polgárháború ihlette. (A lemezbontó is inkább a polgárháborús korszakot idézi.)
A Billy Dont Be a Hero 1974. március 16-án került a brit slágerlista élére, és három hétig tanyázott ott. A Paper Lace szerette volna Amerikában is megjelentetni a kislemezt, de nem volt elég gyors. A Bo Donaldson and the Heywoods formáció ugyanis hamarabb kihozta a saját verzióját, amely vezette a Billboard slágerlistáját. Ugyanott az eredeti dal csupán a 96. helyig jutott. Némi vigaszt jelentett a Paper Lace számára, hogy a konkurens kislemez viszont Angliában nem futott be.
1993-ban mutatták be a Priscilla, a sivatag királynőjének kalandjai című ausztrál tragikomédiát, amely világsikert aratott. A film zenéjének javát az 1970-es évek slágereiből válogatták, és az egyik betétdal a Billy Don t Be a Hero volt a Paper Lace előadásában.
Murray és Callander még ugyanabban az évben szállította az utánpótlást, a The Niglit Chicago Died című szerzeményt. A dal egy hűséges és aggódó rendőrfeleségről szól, aki izgatottan hallgatja a híreket a rádióban egy véres összecsapásról, amely az 1930-as években játszódik le Al Capone és a chicagói rendőrök között. (Ilyen tűzharcra a valóságban nem került sor.) A sláger végén a rendőr - a dalszöveg szerint az énekes édesapja - épségben hazaérkezik. A The Night Chicago Died nagy slágerré vált Európában és az Egyesült Államokban, noha a kötözködő amerikai kritikusok szóvá tették, hogy a szerzők valószínűleg a gengszterfilmekből tájékozódtak, mert a dalszövegnek vajmi kevés köze van a történelmi tényekhez. A kislemezből egyébként több mint hárommillió példány fogyott el világszerte, vezette az amerikai slágerlistát, az angolon pedig a harmadik helyig jutott.
Addig nem volt példa arra, hogy egy dal kizárólag a lemezlovasok buzgalmának köszönhetően kerüljön az amerikai toplista élére, ugyanis a Paper Lace-nek nem állt módjában élő fellépésekkel népszerűsíteni a felvételt Amerikában. (Érdemes megemlékezni arról is, hogy a Paper Lace slágerének köszönhetően Chicago divatba jött a popzenében, hiszen a The Night Chicago Died után a Resonance O. K. Chicago és Cherry Laine Night in Chicago című kislemezei is felkerültek a slágerlistákra.)
A harmadik kislemez, a The Black Eged Boys a brit Top 10 kapuja előtt állt meg, a slágerlista 11. helyén.
Az együttes két nagylemezt adott ki, különös módon a második viselte a First Edition (Első kiadás) címet. Az első album, a Paper Lace... And Other Bits of Material a nagy slágerek mellett feldolgozásokat is tartalmaz, mint például az I Did What I Did for Maria, a Sealed with a Kiss és a Dreams Are Ten a Penny. A First Edition felvételei viszont nem arattak sikert és a Paper Lace népszerűsége hamar elillant. A süllyedő hajót néhány zenész még idejében elhagyta, őket Wright és Fish másokkal pótolták.
Az együttes utolsó kislemeze a helyi focicsapattal, a Nottingham Foresttel közösen felvett We Got the Whole World in Our Hands volt 1978-ban. A dal érdekes módon Hollandiában nagyobb sláger lett. mint Angliában. Ezt követően az együttes feloszlott. 1997-ben Philip Wright csatlakozott a Sons and Lovers nevű együtteshez, amellyel olykor Philip Wright's Paper Lace néven lép fel.
Az eredeti együttest még fénykorában élte az a megtiszteltetés, hogy az angol anyakirályné, a 2002-ben elhunyt Erzsébet előtt léphetett fel. Erre a koncertre 1974. november 18-án került sor a londoni Palladium színházban. A fellépők között volt többek között a legendás Josephine Baker, Perry Como, sőt Ökrös Oszkár magyar cimbalomművész is.
Philip Wright — Drums / Lead Vocals
Mick Vaughan - Lead/Rhythm Guitar / Arranger
Cliff Fish - Bass Guitar
Chris Morris - Guitar / Vocals
Carlo Paul Santanna - Guitar / Lead Vocals
CD 1 - And Other Bits Of Material (1974)
1. Billy, Don't Be a Hero
2. Hitchin' a Ride '74
3. I Did What I Did For Maria
4. Mary In the Morning
5. Sealed With a Kiss
6. Bye Bye Blues
7. Happy Birthday Sweet Sixteen
8. The Night Chicago Died
9. Love Song
10. Dreams Are Ten a Penny
11. Love You're a Long Time Coming
12. Cheek To Cheek
13. Celia
14. Can You Get It When You Want It
15. The Black Eyed Boys
16. Jean
17. So What If I Am
18. Himalayan Lullaby
CD 2 - First Edition (1972)
1. In the Morning
2. Stoney End
3. Lady
4. I've Got You That's Good Enough For Me
5. Threw My Love Away
6. Martha (Whatever Happened)
7. Games People Play
8. Please Be My Friend
9. You Can't Touch Me
10. Elsie
11. Like a Rolling Stone
12. Early One Morning
13. Ragamuffin Man