Edgar Allan Poe: A Morgue utcai kettős gyilkosság (Haumann Péter előadásában) CD
Termék leírás:
A Hungaroton hangoskönyvében az amerikai költő, novellista, szerkesztő és kritikus, Edgar Allan Poe A Morgue utcai kettős gyilkosság című novelláját rögzítették, mely művet az irodalomtörténet az első detektívtörténetként tartja számon.
Poe (Haumann Péter előadásában) egyes szám első személyben meséli el a történetet. Életének 18. évében Párizsba utazik és ott megismerkedik C. Auguste Dupin-nal és jó barátságba kerülnek. Hamarosan egy különös kettős gyilkosságról olvasnak a helyi újságban. Madame L'Espanaye-t és lányát, Mademoiselle Camilla L'Espanaye-t brutális kegyetlenséggel meggyilkolták a csak általuk lakott négyemeletes házban. Az anya holttestét a hátsó kertben találták meg, olyannyira megvágott nyakkal, hogy a fej levált a törzsről, a lányra pedig a kandalló szűk kéményébe fejjel lefelé betuszkolva leltek rá.
Bár rengeteg tanú hallotta a gyanúsítottat, egyikük elmondása sem egyezik abban, milyen nyelven beszélt. A tett helyszínén pedig Dupin egy olyan hajszálat talál, mely nem emberinek tűnik. Ezekből és más további nyomokból Dupin zseniális elméjével felállít egy elméletet. Felad egy hirdetést az újságban, mely szerint talált egy meglehetősen nagy méretű vöröses színű orángutánt, és fizetség ellenében visszaszolgáltatná gazdájának. Hamarosan jelentkezik is egy matróz, aki felfedi titkát és elmeséli, hogy Borneóból hozta haza az állatot, hogy majd jó pénzért eladja itthon. Azonban az állat elszökött és gazdája borotvájával elvágta Madame L'Espanaye nyakát, megvadult és megfojtotta a lányt. A matróz végig követte az orángutánt, és mikor az meglátta őt az ablakon át, bűnbánó módon el akarta rejteni tette következményeit, így a lányt a kéménybe tuszkolta, az asszonyt pedig egyszerűen kidobta az ablakon. Félve a gyilkosság vádjától, gazdája gyorsan eliszkolt a helyszínről.
Később a matróz maga fogja el az állatot és adja el egy állatkertnek, a rendőrségen pedig Dupinnal közreműködve lezárják az ügyet.
Az első igazi detektív a fikciók világában, Dupin karaktere megalapozta az irodalomban a későbbi detektívek képét, például Sherlock Holmes-ét, vagy Hercule Poirot-ét. Sok későbbi karakter például követte Dupin modelljét a briliáns detektívről, annak barátjáról mint narrátor, vagy a megoldást előbb közlik mint annak okát.
A rejtélyes történetet Haumann Péter Kossuth-díjas és kétszeres Jászai Mari-díjas magyar színművész, rendező előadásában hallhajtuk.
A Morgue utcai kettős gyilkosság
(fordította: Pásztor Árpád)
Előadó: Haumann Péter