Nyers - Ennyi CD
Termék leírás:
Az eredetileg szegedi banda aktív éveiben az egyik legmeghatározóbb együttesnek számított hazánkban.
Az 1989 és 2005 közötti időszakban csaknem kilenc lemezt adtak ki, több film zenéjét ők komponálták, és egy koncert CD-t is megjelentettek mielőtt végleg feloszlottak volna. Utolsó koncertjüket 2005. augusztus 27-én a SZIN-en adták.
A történet a’80-as évek elejéig nyúlik vissza, amikor Czutor Zoltán az általános iskolában megismerkedett Volent Zsolt dobossal. Hozzájuk nem sokkal később csatlakozott Miklós Tibor, akit a frontember egy papírgyűjtés alatt ismert meg és beszélt rá a közös zenélésre. A Ropi nevű együttesük pedig egy bizonyos Metál Sándorral lett teljes.
Zeneileg az AC/DC volt rájuk nagy hatással, és sejthetően nagy sztárok lettek a szegedi általános – és középiskolai berkekben. A gimnáziumi évekre, azonban a Ropi már nem volt olyan divatos, így ahogy ők is stílust váltottak, úgy lett a zenekar neve az igen közhelyes Steel Hill.
Itt már a ’80-as évek végénél járunk, a zenekarból ekkora kivált Metál Sándor és elkezdett körvonalazódni a Nyers. Leginkább azért, mert a zenéjüket elkezdték ötvözni a funky elemeivel és ez abban az időben nem csak Magyarországon számított egyedinek.
1989-ben vették fel a Nyers nevet. Ekkor még az együttes tagja volt Hevér Gábor (ének), aki jelenleg a Vígszínház tagja és egészen 1991-ig zenéltek együtt. 1993-ban adták ki Dundi Pocak demó kazettájukat, amely ugyan nem volt tökéletes, de utána komoly lemezkiadási ajánlatot kaptak. Érdekesség még, hogy ebben az évben megrendezett Ki-Mit-Tud televíziós tehetségkutatón a középdöntőig jutottak el. Az igazi áttörést azonban a „Horrornéger” számuk hozta meg, ami felkerült az 1994-ben megjelent Metal Hammer Hungary által kiadott Demonstráció válogatáslemezre.
A zenekarhoz ez időtájban csatlakozott Kovács Ferenc gitáros, akivel kiegészülve már egy igen ideális bandát alkottak. Ugyan ő 1996-ban elhagyta a csapatot, és Mátraházi Andor váltotta, mégis ebben az évben megjelent második nagylemezük, Béna címmel. A sikerét bizonyítja, hogy harmadik lett az „év albuma” szavazáson, valamint az angol nyelvű számaikért – többek között – Észak – Amerikában is rajongtak.
1997-ben Czutor Zoltán az Egyesült Államokban próbált szerencsét, az alatt az idő alatt a zenekar felfüggesztette tevékenységét, majd visszatérése után angol nyelvű demót készítettek. 1998-ban egy maxi lemezt adtak ki (Világslágerek), amelyet egy újabb tagcsere követett. 1999-ben adták ki harmadik albumukat, Mi rendes emberek címmel, ami elhozta számukra az országos népszerűséget. A lemez után klub és fesztiválkoncertek elengedhetetlen szereplőivé nőtték ki magukat. Sőt, a zenekritikusok egybehangzóan pozitív véleménnyel voltak a Mi rendes emberekről.
Újabb tagcsere után (Mátraházi Andor tért vissza a zenekarba), 2000-ben jelent meg negyedik albumuk a Szeretet, béke van. Ezen a lemezen jött ki Pizzás című daluk, mely a hasonló néven futó film főcímdala lett és a zenekar ekkor volt csak a csúcson igazán. Az EST FM Bedugatlanra keresztelt műsora kapcsán készült a zenekar unplugged „Hátra arc (dugatlan” lemeze.
2003-ra egy újabb koronggal rukkoltak elő (Afrobetyár), amit egy remix album követett. Czutor Zoltán ekkor már országszerte ismert közszereplő volt, foglalkozott rádiós- és TV-s műsorvezetéssel is. 2005-re készen álltak az új dalok, viszont addigra olyan feloldhatatlan ellentétek alakultak ki a zenekar tagjai között, hogy inkább különváltak útjaik és egy búcsú turnéval illetve koncert DVD kiadásával köszönték meg a rajongóiknak a velük töltött időszakot.
A Nyers zenekar 2005. január 31-én bejelentette feloszlását. Több soralbumot már nem készítenek, de egy különleges búcsúválogatás által mostantól bárki felidézheti majd a Nyers koncertek egykori hangulatát.
Az "Ennyi" című album felvételei általában illegálisan, a zenekar tudta nélkül készültek, egy dörzsölt bootleg társulat tagjai által, akik felajánlották több évet felölelő, katalogizált gyűjteményüket a zenekarnak.
A Nyers aktív munkásságának megszüntetése sajnálatos, de megfelelő alkalmat szolgáltatott egy ilyen lemez megjelentetéséhez. A hangelvételek vagy keverőből, vagy térmikrofonnal készültek. Néhol esetleg torzak, vagy aránytalanok. A zenei és keverési hibákat nem lehetett és persze nem is állt szándékukban kijavítani.
Az albumra kerülés szempontja nem feltétlenül a hangminőség, hanem a helyszínek, a hangulatok sokfélesége dokumentálásának szándéka volt. Ennek ellenére sikerült élvezhető verziót varázsolni minden dalból. A válogatás során kb. 45-50 koncertfelvételt hallgattak meg 1995-től 2004-ig. A felvételek közül azonban csak az 1999 után készültek között találtak technikailag is használhatóakat.
01. Konf - szemüveg
02. Mocskos hazugság
03. Konf - éooóó
04. Inkább a zeném
05. Konf - a zenekar neve
06. Fényre csúnyuló
07. Konf - rendesek vagytok, új szám...
08. Méreg nélkül
09. Konf - indokolatlan jókedv
10. Rendes emberek
11. Konf - elkaptuk
12. Bármi a divat
13. Konf - aki Nyers koncerten
14. Már látható
15. Konf - a-moll
16. Konf - english
17. Horrornéger
18. Konf - illés, metro, omega
19. Haleledel
20. Konf - CSaba küldi
21. Bírlak
22. Konf - a r'n'r ki akar törni
23. A gyengébb nem szivat
24. Konf - bátortalan közönség
25. Elégedett vagyok
26. Konf - orrhang
27. Véremben van
28. Konf - soha
29. Póniló
30. Konf - humorfesztivál
31. Teszter Eszter
32. Konf - mi, vidékiek
33. Tarlódal
34. Konf - gurá!!!
35. Béna
36. Konf - vissza
37. Szervusztok