Igor Sztravinszkij - Charles-Ferdinand Ramuz - A katona története CD
Termék leírás:
Amikor Igor Stravinsky és barátja, "francia Svájc legnagyobb regényírója", a Stefan Zweig által (Arcképek) oly szeretetteljes ecsetvonásokkal ábrázolt Charles Ferdinand Ramuz 1918-ban megalkotta A katona történetét, a végeredmény tanúsága szerint épp ez utóbbi mozzanattól, a mese értelmezésétől tartózkodott. Ha egyszerűen és tiszteletlenül akarnánk fogalmazni, azt mondhatnánk, a mű létrehozásának célja nem volt egyéb, mint az, hogy a két pénztelen művész csináljon valamit.
Az Ansermet vezényelte lausanne-i ősbemutatón (1918. szeptember 28.) a közönségnek tetszett a darab - az Ördögnek azonban, úgy látszik, kevésbé: a színházi premier másnapján kitört a spanyolnátha, a produkció közreműködői sorra haltak, s A katona története maroknyi előadógárdájának tervezett Svájc körüli turnéja elmaradt.
Az ezt követő esztendőkben a mű csupán lassan érte el ismertségének mai fokát: Eric Walter White Stravinsky-könyvének egyik lábjegyzete tudatja, hogy 1918 és 1943 között - negyedszázad alatt - a darabnak tucatnál kevesebb produkciója született, míg 1944 és 1961 között, tizenhét év során tizenöt. Maga Stravinsky már a komponáláskor gondolt a nehézségekre, ezért alkotta meg az eredeti, színpadi verzió mellett a mű koncertváltozatait.
A CD-felvételnek, amely Wilheim András betanításában került nyilvánosságra, éppen az a célja, hogy a mű fogadtatástörténetének tendenciájával szembehelyezkedve, a mű teljes, szöveges alakját szólaltassa meg.
Előzmény: Wilheim a művet két évvel a lemez megjelenése előtt, a Weiner-Szász Kamarazenekar élén, három koncerten elvezényelte. Ekkor készítette el Gőz László a felvételt, amely tavaly októberig várt a megjelenésre. 2000 augusztusában Ascher Tamás rendezésében négy színész: Kulka János (Mesélő), Szarvas József (Katona), Helyey László (Ördög) és Schell Judit (Királylány) hozzámondta a zenéhez a darab verseit - ezután már minden feltétel adott volt a CD megjelenéséhez.
Még egy fontos újdonság növeli a lemez értékét: a zenei felvétel kétévi pihentetésének ideje alatt készítette el Lackfi János a Ramuz-szöveg új magyar fordítását.
A nyolctagú hangszeregyüttes és a színészgárda remek munkát végzett. Egy lemezfelvétel persze a színházát vesztett darabnak nem adhatja vissza a látvány élményét, de megidézheti a műnek a koncertváltozatoknál teljesebb alakját.
Amit kapunk, annak néhány évtizede neve is van: hangjáték. Nagy erénye a produkciónak, hogy szellemével igazodik Stravinsky és Ramuz fent említett, elegáns távolságtartásához: Wilheim és muzsikusai éppúgy nem értelmezik a történetet, mint a két szerző. Előadásuk azáltal válik kifejezéstelivé, hogy virtuózan pontos és feszes; hogy a rendkívül nehéz, metrumváltások sokaságával tarkított partitúra hitelesen és karaktergazdagon szólal meg kezük alatt.
A színészek sem vállalkoznak "jellemábrázolásra": típusokat, vásári bábfigurákat alakítanak. A stílust, a műfajt persze értelmezi a felvétel: az előadásmód a maga hangsúlyaival és színeivel feltárja a jazz friss felfedezésének meghatározó szerepét, felhívja a figyelmet a szólisztikus-kamarazenei írásmód jellegzetesen vibráló kettősségére.
A lemez felirata és kísérőszövege, a manapság kötelező többnyelvűséggel ellentétben, csak magyar - logikus ez és helyeselhető, hiszen ez a kiadvány, A katona története magyar nyelvű felvétele a mi közönségünknek készült, a magyarországi Stravinsky-kultusznak tesz szolgálatot.
Előadók
A mesejáték szereplői:
Mesélő: Kulka János
Katona: Szarvas József
Ördög: Helyey László
Királylány: Schell Judit
A kamaraegyüttes zenészei:
Rozmán Lajos - klarinét
Benkócs Tamás - fagott
Velenczei Tamás - trombita
Kácsik Jenő - harsona (1-7)
Kócziás Ferenc - harsona (8-17)
Rácz Zoltán - ütőhangszerek
Juniku Spartakus - hegedű
Buza Vilmos - nagybőgő
Fordította: Lackfi János
Rendezte: Ascher Tamás
Karmester: Wilheim András
Zenei felvétel: Matáv Zeneház
Szövegfelvétel: ZA-KI Stúdió, Budapest
1. A katona indulója 2:41
2. Patakparti kis dallamok 6:32
3. A katona indulója (ismétlés) 4:30
4. Pastorale 4:43
5. Pastorale (befejezés) 7:48
6. Patakparti kis dallamok (ismétlés) 0:55
7. A katona indulója (ismétlés) (2) 3:58
8. Királyi induló 7:53
9. Kis koncert/három tánc 3:15
10. Tangó 2:05
11. Keringõ 1:52
12. Ragtime 2:24
13. Az ördög tánca 1:29
14. Kis korál 0:44
15. Az ördög kupléja 0:47
16. Nagy korál 4:57
17. Az ördög diadalmenete 2:22