Macskafogó: Ternovszky Béla rajzfilmje DVD
Termék leírás:
DIGITÁLISAN FELÚJÍTOTT KÉP ÉS HANG!
Az 1986-ban bemutatott magyar–német–kanadai rajzfilm műfaját tekintve egyszerre bűnügyi film, filmvígjáték, kalandfilm és sci-fi.
Író és hangrendező: Nepp József
Rendezte: Ternovszky Béla
Zenéjét szerezte: Deák Tamás, Jimmy Giuffre
Dalszöveg: Hajnal István
Szereplők:
Nick Grabowski: Sinkó László
Fritz Teufel: Benedek Miklós
Safranek: Haumann Péter
Giovanni Gatto: Körmendi János
Nero von Schwarz: Buss Gyula
Buddy: Kern András - Tóth János Rudolf (ének)
Billy: Szombathy Gyula - Winand Gábor (ének)
Pissy: Béres Ilona - Geri Edit (ének)
Cookie: Pálos Zsuzsa - Illy Dorka (ének)
Lusta Dick: Mikó István
Bob Poliakoff: Kállai Ferenc
Edlington: Mécs Károly
Chino-san: Pap Vera
Fushimishi professzor: Szatmári István
Maxipotzac: Bodrogi Gyula
Pedro: Horváth Gyula
Egérbankár: Pathó István
Idős hölgy: Komlós Juci
411-es rabegér: Szuhay Balázs
Újságárus fiú: Bartucz Attila
Egérsofőr: Harkányi Endre
Gengszter macska #1: Kautzky József
Ajtónálló őr: Miklósy György
Nielsen: Láng József
Martinez: Szabó Ottó
Telefonos cicus: Földessy Margit
Cathy: Ábel Anita
Macskalóz kapitány: Gálvölgyi János
4-es osztályvezető: Zenthe Ferenc
Éneklő cicus: Postásy Júlia (ének)
A film hatalmas közönségsikert aratott, számos mondata szállóigévé vált (például: „mehetünk vissza a balettbe ugrálni”,vagy a feledhetetlen „Jöjjön közelebb, Safranek!”). Hatalmas népszerűségét mutatja, hogy Magyarországon a film után még pubot is neveztek el, emellett társasjáték, képregény és musical is készült belőle.
A filmet az 1986-os év legsikeresebb közönségfilmjének választották, nemcsak az animációs filmek közt, de a natúrfilm-kategóriában is.
Kevesen tudják, hogy a patkányok dalbetétjének eredetijét a The Manhattan Transfer énekelte, „Four Brothers” címmel, ami szintén feldolgozás, Jimmy Giuffre eredetileg négy szaxofonra írta. A film alapötletét is ez a szám adta Nepp József forgatókönyvírónak.
Legendásakká váltak a film beszédes nevei is; a macskaszindikátus vezére, Giovanni Gatto neve például olaszul Macska Jánost (vagyis Macskajancsit) jelent. A Fritz Teufel név pedig Ördög Fricit jelent németül.
Univerzális meséhez univerzális zene dukál, mint amilyen a szalonjazz, ami kiválóan alkalmas az amerikai gengsztermozik világának megidézésére, a nyüzsgő metropoliszok világméretű bűnös összeesküvéseihez is.
A Macskafogó eredeti zenéjét Deák Tamás írta. A magyar zeneszerző, karmester, trombitás és zenetanár számára nem volt ismeretlen terep rajzfilmhez zenét szerezni: korábban olyan, ma már klasszikus animációs sorozatok zenéjét komponálta, mint a Mézga család, a Gusztáv és a Dr. Bubó, de ő írta Nepp József abszurd Hófehérke-parafrázisának (Hófehér, 1984) muzsikáját is, Vizisí című kompozíciója pedig a No, megállj csak! című szovjet rajzfilmsorozat főcímzenéjeként lett széles körben ismert.
A Macskafogó muzsikáiban Deák alkalmazkodott a Négy gengszter című "átirat" világához: az általa szerzett aláfestőzenék, illetve a Miu miújság című dal és Lusta Dick trombitaszólója (amit Deák játszott fel) komplex világot alkotnak Jimmy Giuffre 1947-es kompozíciójával, a Four Brothers-zel, pontosabban annak Jon Hendricks által 1955-ben énekhangra újragondolt és a The Manhattan Transfer előadásában a hetvenes évek végén felfrissített változatával.
A fáma szerint épp a The Manhattan Transfer interpretációja ihlette meg Nepp Józsefet a Macskafogó megírásához, de legalábbis a bérgyilkos patkányok négyesének kitalálásában. Vagyis, Giuffre zenéje alapvetően meghatározza a Macskafogó világát, zenei értelemben mindenképp.
A Four Brothers érdekessége, hogy azt a klarinétos, szaxofonos Giuffre nem is magának, hanem Woody Herman második "Herdjének" írta, három tenor- és egy baritonszaxofonra, a Jeepers Creepers című standard akkordmeneteinek felhasználásával, Zoot Sims, Serge Chaloff, Herbie Steward és Stan Getz (az eredeti felvétel szóló-sorrendjében) pedig egy közös idol, Lester Young játékstílusának adózva fújta a csöveket, de Herman sajátos klarinétjátéka és Don Lamond dobkiállásai is emlékezetesek.
A gyorsan híressé váló kompozícióhoz később az instrumentális zenék vokalizálásának úttörője, Jon Hendricks írt szöveget, majd 1978-ban ezt a változatot hangszerelte kissé át a The Manhattan Transfer, egyenlőséget teremtve a női és férfi énesek között.
Ehhez a verzióhoz igazodott a Deák Tamás által hangszerelt változat, no meg Hajnal István kiváló, a film történetéhez és a négy patkány személyiségéhez fazonírozott, humoros szövegéhez (a fúvóskórus például igyekszik "tromfolni" a szöveg poénjait).
Bár a Négy gengszter központi helyet foglal el a Macskafogó teljes zenéjében (ez a leghosszabb dal, atmoszférája domináns), Deák Tamás mégis minden értelemben eredeti muzsikákat komponált a filmhez. A Macskafogó főcímzenéje egyszerre baljóslatú és humoros, végefőcímzenéje a latin szalonjazz vidámságával nyugtázza a happy endet, míg két másik Deák-féle betétdala önálló értékű, Giuffre (a negyvenes évek végén formabontónak számító) zenéjével egyenrangú számként is megállják a helyüket.
Lusta Dick szomorkásan életigenlő dalában az Antônio Carlos Jobim féle bossa nova köszön vissza, a jazzt és a funkot popzenei köntösbe csomagoló, az utóbbi időben idehaza jazz sztenderddé lett Miu Miújság pedig a nyolcvanas évek fúziós jazzét (egyesek szerint annak zsákutcáját) idézi.
Annak, hogy a Macskafogó ennyire népszerű lett, egyebek mellett nem csak a jól megírt forgatókönyv, a remekül kivitelezett animáció, a jól kiválasztott szinkronhangok etc. az oka, de a kiváló filmzene is: Giuffre, Deák Tamás és Hajnal István dalai éppúgy beépültek a magyar popkultúrába, mint a teljes Macskafogó.
A történet:
M.M.U. (Mickey Mouse) után 80-ban az egerekre minden eddiginél nagyobb veszély leselkedik, a gonosz macskák bandái ugyanis jól szervezett és felszerelt nemzetközi bűnöző szindikátusba tömörülve a cincogik teljes felszámolását és megsemmisítését tűzték ki célul.
Az egerek számára reménytelennek tűnik a küzdelem egészen addig, amíg az egérrendőrség, az Intermaus ki nem deríti, hogy a Távol-Keleten egy japán agytröszt, Fushimigi professzor meglelte a megoldást: feltalált egy különleges szerkezetet, a Macskafogót, amely segítségével megváltoztathatják a harc kimenetelét, és jó útra téríthetik a vérszomjas macskákat.
A tervekért az Intermaus legjobb ügynökét, a profi Grabowskit küldi - senki sem számít azonban arra, hogy az egér-Bondot nemsokára egy négytagú, likvidálásra kiképzett patkánybanda veszi üldözőbe...
Minden idők egyik legjobb, legszórakoztatóbb magyar rajzfilmje, amely a hollywoodi konkurenciát jócskán megelőzve már 1986-ban nem is inkább a gyerek, hanem a felnőtt közönség szórakoztatására készült. A Macskafogót nem csupán kis hazánkban, de Cat City címen szinte az egész világon bemutatták, és mindenütt osztatlan sikert aratott.