Juhász Előd: Villanófényben a Zenebutik - Két évtized, sztárok, megállított pillanatok - könyv
Termék leírás:
"1981 ősze a TV-ben: lehetőséget kaptam, hogy készítsek egy próbaadást októberre. Ha beválik, ígérték, decembertől lehet folytatni rendszeresen. Csak éppen műsoridő nem volt. Egyetlen hely maradt, mert a kutyának sem kellett. Én pedig tudtam az irodalomból, hogy rossz időpont nincs, csak gyenge műsorok vannak.
Szabad préda volt a vasárnap délelőtt 11 óra. Örömmel vállaltam, pedig mindenhonnan ijesztgettek, hogy akkor a család kirándul, vagy már a készülő ebéd foglalkoztat mindenkit, vagy éppen alszanak, esetleg misén vannak. Biztosan így volt, de aztán kialakult: havonta egyszer – aki akar – televíziót is tud nézni.
A műsor címe hamar meglett, bár a “butik” nem teljesen sugallja a valóságot, meg nem is tősgyökeres magyar szó. Ám mindenképpen azt szerettem volna, hogy már az elnevezés sugallja a sokszínűséget.
Hölgyeim és Uraim! Annak a húsz évnek sajátos summáját tartják kezükben, melyet részben vagy egészben Önök is átéltek. Mert kordokumentum ez is – szubjektív, térben és időben sokszor Zenebutik-pillangóként szabadon röpdöső. De szándékom szerint ugyanúgy, mint a TV-műsor: érdekességeket keres és értékeket is igyekszik felmutatni: zenénkről, zenészeinkről, önmagunkról és a minket körülvevő “kis- és nagyvilágról”. Juhász Előd
Juhász Előd a Zeneakadémián karmesteri és zenetudományi szakot végzett. 1963 januárjától zenei szerkesztő lett a Rádiónál. Számos cikke, kritikája, recenziója (évtizedek során több mint 1400 publikáció) jelent meg szaklapokban és másutt. Az ELTE-n doktorált esztétikából 1974-ben.
1981 óta vezeti a Magyar Televízió Zenebutik című zenei műsorát. A Zenebutik 20 éves létezése önmagában is olyan tény manapság, amit észre kell venni. A két évtized alatt a műsor tevékenyen a hazai és a nemzetközi zenei életben élt, sikerült közel hoz-nia a nézőkhöz a komoly zenét is. Ezért a műsor anyagának könyv formájú megjelentetése is sokat ígér.
Juhász Előd műsorának történetét írta meg, de néhány olyan találkozásra koncent-rál, amelyek különös figyelmet érdemelnek: 1963-ban találkozott Bernsteinnel, kamerájával végigkísérte a 3 Tenor budapesti szuperkoncertjét, műsorának rendszeres szereplője a Liszt Ferenc Kamarazenekar, összehozta Pressert és Kocsis Zoltánt, bemutatta Szabó Istvánt, Koltai Lajost, Sebestyén Mártát és Zoránt (is).
A velük folytatott beszélgetéseket idézi fel szóban és képben egyaránt.
Tartalom:
Előszó
Ajánlás
Előhang
I. rész
Háttér
Zeneközelben
A televíziós kezdet
Törés és küzdés
Bernstein-mozaikok
Tovább!
A kilencvenes évek
Presszer és Kocsis
A Szuperkoncert bűvöletében
II. rész
A 15. születésnap
Zenei kalandozások Szász Endrével
A Liszt Ferenc Kamarazenekar és világhírű vendégei
Zorán, Kepes, Eperjes
A 200. adás és az egyre bővülő vendégkör
Szabó István és Koltai Lajos
Sebestyén Márta
Hannover, Markó Iván
Summa - Asztrik atyával
Utóhang - Bernsteinnel
Köszönet