Miklós Attila: Progresszív zenei lexikon - könyv
Termék leírás:
Ózdon születtem 1983-ban, a műszaki dolgok érdekeltek elsősorban, ezért is tanultam első szakmaként hangtechnikusnak, majd elektrotechnikusnak.
A könnyűzene világa a középiskolai évek alatt keltette fel az érdeklődésemet, ekkor még a diszkó. A hangtechnikai tanfolyam idején kezdett kinyílni előttem a zenei világ. Később tudatosan a rockzene felé kezdtem nyitni.
Először csak a mainstream rockbandákat, főleg a P. Mobil, a Piramis, az Animals számait hallgattam, majd amikor már dolgoztam, egy kollégám oltott be a Deep Purple nevű vírussal. Ekkor dőlt el minden, jöttek a progresszívek, az Emerson-Lake-Palmer-trió, a Yes, a Procol Harum, a Nightwish, a Uriah Heep.
A könyv megírásának gondolata úgy vetődött fel bennem, hogy elolvastam a legtöbb elérhető pop- és rockzenei témájú könyvet, de olyan nem volt köztük, amelyik átfogóan ismertetné a progresszív zene együtteseit, műfajonkénti bontásban.
Ez a téma azért is bonyolult, mert a progresszív, tehát haladó, kísérletező zenék az esztrádműfajokkal ellentétben a komolyzenéből, a dzsesszből, a népzenéből, az elektronika legújabb vívmányaiból merítettek és merítenek.
Ennek ellenére a könyvben több mint ezer zenész, előadóművész és csaknem százötven együttes szerepel. (Miklós Attila)
Tartalom:
Előszó helyett
1. A XX. századi zene fejlődése, főbb irányzatai
2. Síppal, dobbal... - a jazz rock
3. A fekete gyönyörű - a blues feltámadása
4. Acélos hangok - a kemény rock
5. Hegedűk és gitárok - a szimfonikus rock
6. Katedrális hangjegyekből - pszichedelia és űrrock
7. Határsávban járók
8. Szintetikus álmok - elektronikus zene
9. A rock hangjai - legendás énekesek
10. Virtuóz szólisták
11. A progresszív zene hangszerei
Névmutató
Felhasznált irodalom