Németh Géza: Blackmore - könyv
Kód: 9789639412569
Gyártó: könyvkiadó
Ter. állapot: Jelenleg nem rendelhető!
Termék leírás:
A hetvenes évek popzenéjének meghatározó, iskolateremtő hardrock-gitárosa, Richard Blackmore, a legendás Deep Purple, Rainbow, majd végül a manapság is sikeresen működő Blackmores Night formáció zeneszerzője a tárgya Németh Géza kötetének.
A szerző szándékai szerint a zene mellett igyekszik teljes képet adni a pályaképről és az egész korszakról is. Fekete-fehér fotók segítségével megidézi a kor hangulatát, a koncertek atmoszféráját, s nem utolsó sorban bemutatja ennek a folyton gitárja mögé bújó különleges egyéniségnek a sokszor ellentmondásos emberi vonásait is.
A diszkográfiával kiegészített kötet a nosztalgikus íz mellett elsősorban azoknak a rockzenét kedvelő fiataloknak ajánlható, akik nem élték át a hetvenes-nyolcvanas éveket, esetleg más jellegű zenét kedvelnek.
Ritchie Blackmore neve fogalom a rockzenében. Ő az a gitáros, akinek a zenéjén, a technikáján nemzedékek nőttek fel, tőle tanulva, őt éltetve, imádva, aki ugyan nem beszél sokat, de annál inkább többet mond el mindig is a gitárjátékával. Róla könyvet írni nem könnyű vállalkozás, éppen emiatt az összetett személyisége miatt.
Nem csoda, ha magyarul még nem is jelent meg könyv kimondottan róla (egy vékony könyvecskét ugyan kiadtak még valamikor 1987, a Deep Purple első magyarországi fellépésekor Kapuvári Gábor és Sebők János tollából, de az kimondottan a Deep Purple történetét foglalta össze). Azonban Németh Géza most mégis megpróbálta, és a végeredmény több mint ígéretes, sőt, nagyon is dicséretes lett, mert egy összefogott, gazdagon illusztrált, olvasmányos mű került ki a szerző keze alól.
Ritchie Blackmore-t egyébként a világ a Deep Purple együttes által ismerhette meg. A mű végigvezet bennünket természetesen a Deep Purple történetén, persze Blackmore szemszögéből tálalva-láttatva az eseményeket. Amelyekből kijutott bőven az együttes fennállása alatt 1968-tól Blackmore 1975-ös (első) távozásáig. A szerző azonban nem feledkezik meg a Deep Purple előtti korszakról sem Ritchie életében, ami szintén fontos szerepet kapott az indíttatáshoz, a rock szeretetéhez. Az egyes fejezetekben sorra veszi a klasszikus Deep Purple-lemezek megszületésének körülményeit, rengeteg interjúrészlettel, sztorival fűszerezve azokat. Kitér a Gillan és Blackmore között szinte végig ott feszülő ellentétre, a tagcserék okozta változásokra, majd arra, hogy végül is miként unt rá Blackmore az egész dologra, és hagyta ott a csapatot.
Ezután jön a nem kevésbé izgalmas Rainbow-történet, amely együttes szintén nem éppen a stabilitásáról volt híres: a tagcserék Blackmore sokszor összeférhetetlen természete, változó zenei elképzelései miatt szinte mindennaposak voltak. Pedig itt is remek zenészek fordultak meg, és lettek aztán az együttes által is még ismertebbek (Ronnie James Dio, Don Airey, Joe Lynn Turner, a sajnos már elhunyt Cozy Powell, hogy csak néhányat említsünk). Nagyszerű zenéket, lemezeket köszönhetünk ennek a korszaknak is, amely 1983-ig tartott, mert utána következett a újjáalakult Deep Purple időszaka. Egy idő után azonban itt is elindult a tagcsere (Gillan ment, miután Blackmore-ral ismét összevesztek, jött helyette Joe Lynn Turner énekes, majd ő ment aztán, hogy visszatérjen Gillan), ami oda vezetett később, hogy Ritchie végleg távozott a csapatból 1993-ban.
Azóta a Deep Purple nélküle találta meg a saját útját (Steve Morse gitárossal), míg Ritchie egy rövid Rainbow-felélesztés után egy teljesen más zenei irányzatba vágott bele. Mai csapatával javarészt reneszánsz és középkori zenét játszik, modern, sokszor rockos formába öntve azokat — ez az, amiért saját bevallása szerint mindig is rajongott. De a szerző nem elégszik meg egy zenekar-történeti könyv megírásával természetesen. Az ember mögé tekint, gitárosunk magánéletébe is bepillantást nyerhetünk, és megtudhatjuk, hogy a mogorvának tűnő, ezért Man In Black-nek (no meg fekete ruhái miatt is persze) nevezett zenész azért tud életvidám, önfeledt, mókázó ember is lenni.
Egyébként éppen a mostani párkacsolatának köszönhetjük jelenlegi csapatát is, hiszen feleségével, a gyönyörű egykori modellel, Candice Night énekesnővel alakították meg a találó nevű Blackmore”s Night együttest, amely a fent említett, reneszánsz zenei hatásokra épülő zenét játszik.
A könyvben a történéseket fejezetenként egy-egy korszakhoz vagy lemezhez köti a szerző, így jól tagolhatóvá válik az olvasónak is a nem egyszer bonyolultnak tűnő történet. De amennyire mozgalmas a sztori, annyira izgalmas, változatos, fordulatos is.
Ahogy maga a szerző írja ajánlójában: “Szándékom szerint a zene mellett igyekszem bemutatni ennek a folyton gitárja mögé bújó különleges egyéniségnek a sokszor ellentmondásos emberi vonásait is.” Ez sikerült is Németh Gézának. Minden, zenét szerető embernek csak ajánlani tudom kötetét, a rockzene iránt rajongóknak pedig kötelező olvasmány!
Tartalom:
1. Intro
2. Blackie
3. Úton
4. A nagymama kedvence
5. Csitt! Felvétel indul!
6. Kőkeményen
7. A fej
8. Félúton
9. Égj!
10. Égés és vihar
11. A szivárvány alatt
12. A vámpír
13. Nem is annyira idegenek
14. Istenek alkonya
15. A csata vége
16. A szivárvány fölött
17. Blackmore estéje
18. Outro
19. Melléklet