Maszkura és a Tücsökraj - Szégyentelen CD
Termék leírás:
A Marosvásárhelyen született Bíró Szabolcs egészen kiskorában tanult meg harmonikázni, már fiatalon lakodalmakban játszott, később rockzenekarokban, illetve basszusgitárosként egy funk-punk formációban is tevékenykedett, majd a kilencvenes évek végén a hiphopra váltott.
A kezdeti próbálkozások után 2003-tól anyanyelvén kezdte el írni szövegeit, így hamarosan Magyarországra is eljutott a híre, s miután tehetségét nem volt nehéz felismerni, 2005-ben a kecskeméti Night Child kiadó gondozásában megjelent első magyar nyelvű albuma, és ebben az évben költözött fel Budapestre is.
Néhány év rapperkedés után azonban Maszkura rájött, hogy mégsem ebben a műfajban érzi magát a legotthonosabban, így hiphop karrierje (és a Goulasch Exoticában betöltött szerepe) mellett 2007-ben négy dzsesszzenésszel (Révész Csanád – ütősök, Kertész Csaba – gitár, Boros Gábor – bőgő, Lakatos Ferenc – zongora) kiegészülve megalapította saját élő zenekarát, amelyet a tücskökről nevezett el, csakúgy, mint bő fél évszázada Buddy Holly a sajátját.
A Tücsökraj muzsikája vidám, könnyen megszerethető dzsessz alapú popzene, az itthonról rokonítható zenekarok közül az Emil.RuleZ! jelenti a kézenfekvő viszonyítási alapot, de itt sokkal inkább a szving felé tolódnak a hangsúlyok és a járulékos műfajok még játékosabbá teszik a dalokat. Keveredik itt sokféle stílus a dzsesszel: funky, pop, hiphop, latin ritmusok, tangó- és keringő betétek, bossa nova, sanzonokat idéző megoldások (a Csak inni, inni meg egyenesen Seress Rezső előtt tiszteleg), és ez a vidám eklektika egy könnyed, egyből magával ragadó hangulatot teremt.
Maszkura nemcsak reppelésben jó, énekhangja remekül passzol ehhez a fajta zenéhez, szövegei pedig egyszerre közérthetőek, színesek és ironikusak, amiért cserébe a szabadon kezelt rímeket, az egyszerűbb megoldásokat, illetve a cigányzenés-mulatós zenei világból hozott érzelgősséget is megbocsáthatjuk neki.
A frontember saját életét meséli el a szerzeményekben, dalba önti a pesti szabadságot (Jó itt), az első szerelmi csalódást (Tiszta gyümölcs), az unalmas nappalokat és pergős éjszakákat (Árvák a napok, Éjjeli bagoly), vagy éppen saját zenei identitását (Doktor bácsi, Zenét vagy zajt).
A lemez legnagyobb erősségét az azonnal ható slágeres dalok, az igazi koncertkedvencek jelentik, mint a pajkos Szégyentelen, a szamba ritmusra megírt, beszédes című Pesti nők, vagy a frontember saját szépségét zengő Ki van festve.
A közel egyórás, 15+2 számot (köztük két rövidke átkötést, egy román nyelvű zenekarbemutató szösszenetet, bónuszként pedig a címadó dal „csúnyánbeszélős” verzióját és A Magyarok Istene című Háborgató Maszkura-slágert) felvonultató lemez minden összetevővel bír, ami népszerűvé és szerethetővé tehet egy zenekart, Maszkuráról és a Tücsökrajról egész biztosan sokat hallunk még.
Bíró Szabolcs – ének, harmonika
Boros Gábor – bőgő, basszusgitár
Kertész Csaba – gitár
Lakatos Ferenc – billentyűs hangszerek
Révész Csanád – dob
1. Én
2. Ki van festve
3. Éjjeli bagoly
4. Csak inni, inni
5. Skit a
6. Szégyentelen
7. Skit b
8. Doktor Bácsi
9. Pesti nők
10. Tücskök bemutatása
11. Tiszta gyümölcs
12. Csak a verseim
13. Zenét vagy zajt
14. Jó itt
15. Árvák a napok
16. Szégyentelen
17. Magyarok Istene