Omega - Gammapolisz - Gammapolis (2002 remaster) CD
Termék leírás:
A Gammapolis az Omega együttes kilencedik magyar nagylemeze, a space-rock korszakos albumok harmadik, utolsó darabja. A felvétel 1978-ban készült, 1979-ben jelent meg. 650 000 eladott példányával a legsikeresebb zenei lemez Magyarországon. Az anyag angolul is elkészült.
A dalokat kollektíven jegyzi zeneszerzőként az Omega, a szövegíró Várszegi Gábor (kivétel a Start, amely instrumentális). Bár azóta nyilvánosan is elismerték, hogy Várszegi Gábor neve alatt Bródy János (is) írt szövegeket az Omegának, hivatalosan továbbra is az eredeti formában jegyzik a szerzőséget.
A címadó dal kezdősora többféle szövegváltozatban is ismert. A hamarabb elkészült angol lemezen „Now it's more, than thirty-five long years”, azaz 35 év szerepel, ez volt Kóbor János életkora a felvétel készítésekor (1978). Magyarul azonban az együttes átlagéletkorára akartak utalni, így lett „Oly hosszú volt a 33 év”. A cenzúra azonban a teljesen ártatlan szövegben politikai tartalmat sejtett, mivel 1978-33=1945, azaz a felszabadulás. Így végül az albumverzióba 23 évvel került a dal. Csakhogy a lemez a következő évben jelent meg, ekkor pedig az 1979-23=1956 miatt a Magyar Rádió nem volt hajlandó játszani a dalt, így kellett számukra egy újabb verziót készíteni, 29 évvel. A koncerteken maradt a 23 év, egészen 1994-ig, attól kezdve az eredetileg tervezett 33 évvel éneklik.
A "teljesen ártatlan szöveg" szerkezete a következő. Keretet a "Start - Gammapolis I." című első dal szövege és a "Gammapolis II." című utolsó dal szövege adja. Bevezetés: "Oly hosszú volt a 33 év, s oly messze van az én hazám. Időm lejárt a Földet elhagyom, mert Gammapolis vár reám. ...". Befejezés: "Az utazó már mindent végigjárt, Talán túl sokat kívánt, De nem látott se jobbnak, se boldogabbnak mást. ...". Akkoriban a kivándorlás más korokkal ellentétben egyirányú utca volt, mert a hazatérés vagy csupán hazalátogatás megkeserítése vagy akár ellehetetlenítése volt a büntetés. Az első lemezoldal utolsó száma, tehát a bevezetés és befejezés közti tárgyalási rész egyik leghangsúlyosabb helyén lévő, "A száműzött" című dal kezdete a következő: "A száműzött a városba tér, Szívében érzi, hogy ezzel az út véget ér. Hazám, fogadd be őt! Nem lázad ellened már, hisz az út véget ér. ". Az akkori kivándorlási hullám 1979/82 környékén tetőzött, és a kivándorló általában száműzött is lett. Ez oly sok embert választott el családtagjától, régi jó barátjától, hogy akkoriban mindenki értette a keserű viccet, hogy "Az utolsó ne felejtse el lekapcsolni a villanyt!".
Gammapolis, 2007. április 15-étől fogva, már egy létező csillag neve is, melynek az Omega együttes a jogos tulajdonosa. Ennek dísz-tanusítványait az Omega Fan Club csapata adta át az együttesnek a Kozármislenyben tartott 45 éves jubileumi koncert végén. A csillag a Nagy Medve csillagképben helyezkedik el.
A 2002-ben az Antológia-sorozatban megjelent felújított kiadásra felkerült az angol változat is, terjedelmi korlátok maradt le a Start - Gammapolis és a Return of the Outcast (A száműzött).
Benkő László - billentyűs hangszerek
Debreczeni Ferenc - dob, ütőhangszerek
Kóbor János - ének, vokál
Mihály Tamás - basszusgitár
Molnár György - gitár
Haumann Péter - próza
Szigeti Edit - vokál
Várszegi Éva - vokál
1. Gammapolis I. (Omega-Várszegi)
2. Nyári éjek asszonya (Omega-Várszegi)
3. Őrültek órája (Omega-Várszegi)
4. A száműzött (Omega-Várszegi)
5. Hajnal a város felett (Omega-Várszegi)
6. Arcnélküli ember (Omega-Várszegi)
7. Ezüst eső (Omega-Várszegi)
8. Gammapolis II. (Omega-Várszegi)
Bónusz:
9. Dawn In The City (Omega-Várszegi)
10. Rush Hour (Omega-Várszegi)
11. Lady Of The Summer Night (Omega-Várszegi)
12. Man Without A Face (Omega-Várszegi)
13. Silver Rain (Omega-Várszegi)
14. Gammapolis II. (Omega-Várszegi)